Intervista
Intervista me Kanditatin e Pavarur, Zotin Plarent Aleksi, për kryetar në bashkinë e Beratit në zgjedhjet vendore të 30 Qershorit

Intervista me Kanditatin e Pavarur, Zotin Plarent Aleksi, për kryetar në bashkinë e Beratit në zgjedhjet vendore të 30 Qershorit

Pyetja 1: Qyteti i Beratit ka ende vështirësi me furnizimin me ujë ndërsa në disa lagje uji mungon pothuajse tërësisht dhe banorët vuajnë ende duke mbushur ujë me kova. Çfarë premtoni se do të mund të realizoni gjatë katër viteve të ardhshme në drejtim të përmirësimit të furnizimit me ujë? Plarent Aleks...
Read more
EKSKLUZIVE/ Kandidati i PS për Beratin, Ervin Demo: Kalimi nga zv.ministër në Bashki dhe MANGËSITË në qytetin e 1001 dritareve

EKSKLUZIVE/ Kandidati i PS për Beratin, Ervin Demo: Kalimi nga zv.ministër në Bashki dhe MANGËSITË në qytetin e 1001 dritareve

Partia socialiste ka ndezur zyrtarisht motorat e fushatës së 30 qershorit. Ndonëse opozita ka deklaruar se nuk do të marrë pjesë, kjo nuk ka qenë asfare pengesë për socialistët, të cilët dy javë më parë zyrtarizuan edhe kandidatët për 61 Bashkitë e Shqipërisë. Një ndër to është edhe Ervin Demo, i cili g...
Read more
Intervista/ Flet mjekja: Astma, nevoja për një trajtim të hershëm për të parandaluar komplikacionet

Intervista/ Flet mjekja: Astma, nevoja për një trajtim të hershëm për të parandaluar komplikacionet

Pacientë të ndryshëm mund të kenë shqetësime të ndryshme kur bëhet fjalë për astmën, një sëmundje inflamatore kronike e rrugëve të frymëmarrjes. Ornela Marko, mjeke alergologe–imunologe, thotë se mënyra e shfaqjes varion nga lloji i astmës dhe nga mosha e fillimit të sëmundjes. Në përgjithësi, sipas dok...
Read more
Flet historiania Lalaj: Lufta civile u pranua që në vitin 1952. Pse nuk duhet të përgojohen dëshmorët si kriminelë. Ngjarjet janë…

Flet historiania Lalaj: Lufta civile u pranua që në vitin 1952. Pse nuk duhet të përgojohen dëshmorët si kriminelë. Ngjarjet janë…

Aristir Lumezi/ Historiania e njohur, Ana Lalaj, pranon se gjatë luftës kundër pushtuesve nazifashistë janë kryer dhe krime lufte, pos, sipas saj, këto krime nuk e minimizojnë lavdinë e saj. Në një intervistë për gazetën “Panorama”, zonja Lalaj mbështet punën dhe botimet e Institutit kundër Krimeve...
Read more
Rrëfimi i fundit i motrës: Ja si i vranë Margarita dhe Kristaq Tutulanin!

Rrëfimi i fundit i motrës: Ja si i vranë Margarita dhe Kristaq Tutulanin!

Ky është rrëfimi i jashtëzakonshëm i Afërdita Tutulanit, motrës së heronjve të popullit, Margarita dhe Kristaq Tutulanit, për gazetaren Rudina Xhunga. Afërdita kujton me dhimbje ditët e fundit të jetës së motrës dhe vëllait të saj, torturat që kaluar për hir të idealit të tyre, deri në vdekjen tragjike...
Read more
Shkruaj për fëmijët e mi – ta kenë me shkrim se si rrojtëm ne dhe se si nuk duhet të rrojnë ata

Shkruaj për fëmijët e mi – ta kenë me shkrim se si rrojtëm ne dhe se si nuk duhet të rrojnë ata

Lexuesi po shuhet përditë nga injoranca e injektuar. Nuk pres nga njerëz që mbjellin drogë, që helmojnë fëmijët e të tjerëve, që të lexojnë libra. Sepse këta kanë zgjedhur të mos jenë njerëz. Këta ushqejnë fëmijët e tyre dhe vetveten me gjakun e fëmijëve të të tjerëve. Nuk e kam asnjë problem të gjej le...
Read more
Ballkanasit e tjerë nuk i shkruajnë, si shqiptarët, letra anonime Akademisë së Nobelit

Ballkanasit e tjerë nuk i shkruajnë, si shqiptarët, letra anonime Akademisë së Nobelit

Bisedë midis poetëve Petrit Nika dhe Flurans Ilia Flurans Ilia rrjedh nga një familje ku, biblioteka dhe librat zinin vend qendror. Humbja e babait do ta shtyjë, qysh në fëmijëri, drejt botës magjike të artit. Fillimi i viteve ’90 e gjen në një udhëtim bohem nëpër Ballkan, Europë, Amerikën e Veriut. Mër...
Read more
Deputeti Fadil Nasufi: Protestat, Qeveria nuk është komode në këto kushte

Deputeti Fadil Nasufi: Protestat, Qeveria nuk është komode në këto kushte

INTERVISTA/ Flet deputeti i Partisë Socialiste, Fadil Nasufi: “Përshkallëzimi i protestave është një rruge pa krye që dëmton Shqipërinë dhe vetë opozitën. Kjo opozitë po investohet pak ose aspak, për t’u kthyer në alternativë qeverisëse” “Kjo opozitë është në udhëkryq dhe ka probleme me veten. Por demok...
Read more
Pasardhësi i dinastisë “Banka” nga Berati, bëhet pjesë e Bankës Botërore

Pasardhësi i dinastisë “Banka” nga Berati, bëhet pjesë e Bankës Botërore

Nga Entela RESULI – Këto ditë mësuam se një djalë nga Shqipëria punon në Bankën Botërore në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Gjithashtu, është edhe pedagog në një nga universitetet atje. Holti Banka është 32 vjeç dhe jeta e tij ka qenë gjithmonë një sfidë drejt suksesit. Kërkuam të flisnim me Holt...
Read more
Simon Mirakaj: Hiqini retë e dosjeve të sigurimit, politika duhet të pastrohet

Simon Mirakaj: Hiqini retë e dosjeve të sigurimit, politika duhet të pastrohet

I lindur në internim dhe i dënuar në moshën 10-vjeçare nga regjimi komunist, Simon Mirakaj gjendet sot në krye të Autoritetit të Dosjeve, i votuar nga Parlamenti. Në një intervistë për gazetën MAPO, Mirakaj thotë që personat me të shkuar të errët të largohen nga institucionet. Nga Blerina GJOKA –...
Read more