Intervista
Jorgji Amerikani: historia e rrallë e emigrantit bamirës nga Berati që u zhvat nga komunistët

Jorgji Amerikani: historia e rrallë e emigrantit bamirës nga Berati që u zhvat nga komunistët

Nga Bardha Nergjoni Histori të emigrantëve që u kthyen nga Amerika e largët dhe ndërtuan jetën në vendlindje ka shumë. Një prej tyre është ajo e Jorgji Vjeshtës, i njohur nga të gjithë në Berat si Jorgji Amerikani. Aq i rëndësishëm u shndërrua Jorgji për komunitetin ku jetonte sa ndërtoi një pus ku mbus...
Read more
Etleva nga Berati do të shkojë në universitet – historia prej “hirusheje”

Etleva nga Berati do të shkojë në universitet – historia prej “hirusheje”

Maturantja nga Berati, vajzë e dy prindërve shurdh-memecë,  është fituesja e radhës e Bursës “Pashko”, akorduar nga Universiteti Europian i Tiranës. Historia e saj u bë publike nga e Diela Shqiptare, Tv Klan  Vajzat  e vogla në gjithë botën rriten me përrallën e Hirushes, një vajzë e varfër, jetime, që...
Read more
EKSKLUZIVE/ GAZMENT TOSKA OSE ZIMBILE QEROSKA, SIPËRMARRËSI QË BËRI BATUTË ME RAMËN, PRODHON PËR MBRETËRESHËN ELISABET

EKSKLUZIVE/ GAZMENT TOSKA OSE ZIMBILE QEROSKA, SIPËRMARRËSI QË BËRI BATUTË ME RAMËN, PRODHON PËR MBRETËRESHËN ELISABET

Nga Anxhela Ferra Emri i Gazment Toskës u lakua shumë nga media, pas takimit të Kryeministrit Rama me sipërmarrësit, javën e shkuar, për përgjigjen që Toska i dha Kryeministrit, kur e pyeti nëse kishte dy emra. “Më quajnë Gazment Toska, por më thonë edhe Zimbile Qeroska,” – tha ai, duke shkaktuar të qes...
Read more
Rrëfehet Gersi Arbri, kampion nga fusha në zyrë

Rrëfehet Gersi Arbri, kampion nga fusha në zyrë

Tomori ka mbyllur sezonin e vet në Kategorinë e Dytë në mënyrë të suksesshme me vendin e parë në grupin B, por edhe titullin kampion të kësaj kategorie. Pas një sezoni të stërzgjatur dhe të vuajtur në këtë kategori beratasit ia kanë dalë mbanë të ringrihen brenda një sezoni. Një ndër protagonistët më të...
Read more
Vdekja tragjike e pilotit të FA/ Babai: Donaldi më thotë “baba unë jam gjallë”

Vdekja tragjike e pilotit të FA/ Babai: Donaldi më thotë “baba unë jam gjallë”

Babai i pilotit Donald Hoxha, që gjeti vdekjen më 6 prill pasi helikopteri i Forcave të Armatosura u rrëzua në liqenin e Shkodrës, pret e përcjell ende njerëz që e ngushëllojnë për këtë tragjedi në familjen e tij. Për të dhimbja është e madhe, ndërsa miq të Donaldit i kanë qëndruar pranë gjatë gjithë kë...
Read more
Marko Bello: Lëvizja e Blushit do ndalojë PS të shkojë në greminë, ja pse duhet mbështetur, Rama asgjë të përbashkët me socialistët

Marko Bello: Lëvizja e Blushit do ndalojë PS të shkojë në greminë, ja pse duhet mbështetur, Rama asgjë të përbashkët me socialistët

Marko Bello, një ndër personalitetet e së majtës shqiptare, që firmosën dokumentin për zhvillimin e zgjedhjeve për kreun e Partisë Socialiste, ka prezantuar nismën e re të Ben Blushit, avantazhet dhe ndryshimin e ri që do të sjellë për reformimin e partisë më të madhe të mazhorancës. Në një prononcim pë...
Read more