Intervista
YLLI I DAVIDIT NË FASADË, NË BERAT, MË 1943 – Bisedë me publicistin e studiuesin Simon Vrusho

YLLI I DAVIDIT NË FASADË, NË BERAT, MË 1943 – Bisedë me publicistin e studiuesin Simon Vrusho

Në ballin e ndërtesës dykatëshe, ndërtuar në vitin 1943 në lagjen më të madhe të Beratit, “Murat Çelebiu” në rrugën kryesore në hyrje të qytetit, çimentohen dhe 4 yje Davidi. Në këtë banesë, në gusht 1943 pronari i saj, Qerim Kasapi, si dhe hebrenjtë Jozef e Isak Solomon bëjnë propagandë të rrezikshme....
Read more
TË REZISTOSH PA URRYER

TË REZISTOSH PA URRYER

PARIS: “Duhet të dënojmë me vendosmërinë më absolute një akt barbar që nuk mund të përligjet kurrsesi, por në të njëjtën kohë le të mos biem pre e reagimit të urrejtjes.” Ky është komenti i parë, në të nxehtë, i Tzvetan Todorovit, përballë atentatit kundër Charlie Hebdo. “Më duket se në gjeste të këtij...
Read more
Arvizu: Mazhoranca të mos jetë arrogante, ndryshe do shkojë shpejt në opozitë

Arvizu: Mazhoranca të mos jetë arrogante, ndryshe do shkojë shpejt në opozitë

Ambasadori i SHBA-ve, Aleksandër Arvizu i ftuar dje në emisionin “Top Story” në TCH, të gazetarit Sokol Balla ka komentuar zhvillimet më të fundit politike në vend duke përcjellë edhe mesazhet e tij të fundit para largimit nga Shqipëria. Cila do të jetë e ardhmja juaj? Do të kthehem në Uashington. Më pë...
Read more
Dhjetë pyetje për dhe mbi Beratin, Simon Vrusho: “Beteja e Beratit (1455) shenjoi mbrapshtinë e këtij qyteti”

Dhjetë pyetje për dhe mbi Beratin, Simon Vrusho: “Beteja e Beratit (1455) shenjoi mbrapshtinë e këtij qyteti”

Simon Vrusho është autor i veprës “Princi i Gjullurdisë – Letrat e Haxhi Qamilit”. Sikur kaq të kishte shkruar gjatë gjithë veprimtarisë së tij, do t’i kishte mjaftuar. B. Fevziu bëri disa cikle emisionesh në “OPINION” për Haxhi Qamilin, ku i referohej herë pas here veprës së Vrushos, por pa e përmendur...
Read more
Pyetësori për qytetin, historinë dhe të ardhmen, Balil Gjini: “Të kisha mundësi do të sillja Parisin në Berat”

Pyetësori për qytetin, historinë dhe të ardhmen, Balil Gjini: “Të kisha mundësi do të sillja Parisin në Berat”

Balil Gjini është poet, përkthyes dhe publicist. Për shumëkënd në këtë qytet ai nuk thotë asgjë, përveçse një njeri i shpenguar, që mban gjithmonë një kapelë në kokë, që luan shah në “Shtëpinë e Oficerëve”, që ka pasion futbollin…, por asgjë më shumë. Sepse Gjini, qoftë me dashje, qoftë pa dashje, krijo...
Read more
Bosët e medias në sitën e Ligjit të Dosjeve

Bosët e medias në sitën e Ligjit të Dosjeve

Ish-kryeministri Aleksandër Meksi, një nga protagonistët e Ligjit për Dosjet dhe Lustracionin që në fillimet e Demokracisë, por edhe me asistencën në vitet e fundit, shpjegon për Revistën “JAVA” të gjithë procesin e Lustracionit dhe Ligjin e ri për Dosjet. Procesi është jo vetëm i vonuar, por duhet të b...
Read more
Në këtë qytet muze, pozojmë si në muze. Intervistë me humoristin Sejfulla Myftari (Cekja)

Në këtë qytet muze, pozojmë si në muze. Intervistë me humoristin Sejfulla Myftari (Cekja)

Aktori Sejfulla Myftari, i njohur gjerësisht si Cekja i Beratit, ka realizuar role në 40 filma artistikë dhe dhjetra të tillë në komedi e shfaqje të Teatrit të Estradës së Beratit dhe spektakle të ndryshëm në skena brenda dhe jashtë vendit. Roli i Llukës në filmin “Një baba tepër” është një ndër rolet m...
Read more