Kryebashkiaku i Beratit: Po mendojmë bojkotin e kampionatit, gara e paracaktuar

Kryebashkiaku i Beratit: Po mendojmë bojkotin e kampionatit, gara e paracaktuar

Kryetari i Bashkisë së Beratit ka paralajmeruar bojkotin perfundimtar të kampionatir të kategorisë së parë nga Tomorri në rast se klubi nuk do të marrë garanci nga federate shqiptare e futbolli për një garë të barabarte mes ekipeve deri ne fund të sezonit.

Gjatë një ndërhyrje telefonike për emisionin “Kampionet” në Vizion Plus, Petrit Sinaj pranoi problematiken e tifozeve beratas në duelin e fundit shumë të përfolur ne Berat kundër Apolonisë, por ai tha se gjithcka erdhi në shenje revolte për gjykimin tendecioz të gjyqtarit Helidon Hala.

Sinaj deklaroi se vendosja e tij si gjyqtar kundër Apolonisë ishte bërë me qëllim nga disa segmente te federatës pasi ky gjyqtar që nga maji I vitit të kaluarf ishte shpallur si I padëshiruar nga klubi berates.

Kryebashkiaku shtoi se cështja e dënimit të Tomorrit nga FSHF dhe komisionet e saj pas incidenteve kundër Apolonisë, do të ankimohet deri në “CAS” për të kërkuar një të drejtë të mohuar. E në rast se FSHF nuk jep garanci për pjesën e mbetur të garës, Tomorri nuk do ta vazhdojë kampionatin pavarësisht rrezikut për të rënë një kategori më poshte.

Ndërkohe drejtori I sporteve në bashkinë e Beratit, Alban Pambuku sqaroi në Vizion Plus, se ka pamje të kamerave të sigurisë nga brenda stadiumit që kundërshtojnë theniet e gjyqtarit Hala se aid he asistetet janë goditur në dhomat e zhveshjes.

“Është një gjë krejtësisht absurd dhe deklaratat e gjyqtarëve janë bërë me qëllim tendecios që të dënohemi ne pasi ne kemi të gjitha pamjet e sigurisë brenda dhomave të zhveshjes ku duket se askush nuk është future tek gjyqtarët për ti goditur. Nuk e kuptojme se cila është arsyeja përse e kanë shpikur një gjë të tillë bluzat e zeza.”

Pambuku shkoi më tej teksa deklaroi se përkundrazi ka qënë presidenti I Apolonisë, Koco Kokedhima që është takuar në atë ndeshje me delegatin e ndeshjes petrit haxhia.

“Mua më lind dyshimi, cfarë diskutoi Petrit Haxhia me Kokedhimen. Mos vallë I tha presidentit të Apolonisë, qetesoi se do ta rregullojmë këtë punë. Ky është dyshimi ynë që u vertetua pas hartimit që bënë gjyqtarët që solli dënimin tonë”.

Drejtori I sportit në bashkinë e Beratit pohoi se shumë donator kanë shprehur dëshirë që të paguajnë 48 mijë euro që duhen për gjyqin ne KAS.

Related posts