Ky frut lufton kancerin, mos e ndani nga tryeza

Ky frut lufton kancerin, mos e ndani nga tryeza

Një studim i ri ka zbuluar për herë të parë se si limonoidet, përbërës natyral që gjenden në limon dhe frute të tjera agrume, pengojnë rritjen e qelizave të kancerit.

Studiuesit thanë se një studim i fundit ka treguar rëndësinë e agrumeve për parandalimin e kancerit të gjirit dhe mbështet studimet e kaluara që kanë treguar se konsumimi i frutave mund të zvogëloj rrezikun e kancerit në gji.

Gjithë çfarë duhet të bëni është të merrni një limon organik, ta pastroni dhe ta fusni në frigorifer. Sapo të bëhet i akullt, merreni dhe copëtojeni pa i hequr lëkurën. Pastaj, copat hidhini në ushqimin tuaj, qoftë në sallatë, supë, akullore etj.

Vlen të thuhet se lëkura e limonit përmban pesë deri dhjetë herë më shumë vitamina sesa vet lëngu i limonit. Veç kësaj, lëkura ndihmon në largimin e toksinave të trupit.

Limoni është efektiv në vrasjen e qelizave të kancerit, pasi besohet se është 10 000 herë më i fuqishëm sesa kimioterapia.

Related posts